Звернення прийняте на ІІ пленарному засіданні 32 позачергової сесії Олевської міської ради VІ скликання від 22.07.2013 року
Ми, депутати Олевської міської ради, ознайомившись із Експертним висновком про радіологічний стан населених пунктів Житомирської області Національної комісії з радіаційного захисту населення України, не даємо згоди на зміну статусу, тобто виведення за межі зони радіоактивного забруднення міста Олевська та звертаємося до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з проханням вирішити на державному рівні забезпечення соціального захисту постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи населення району, основи якого закладені у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і компенсувати не в повному обсязі виплачених пільг громадянам відповідно до даного закону за попередні роки.
Крім того, розглянувши та обговоривши експертний висновок Національної комісії з радіаційного захисту населення України, зважаючи на те, що внаслідок ліквідації у 2009 році служби радіологічного контролю Житомирського обласного центру, не можна об’єктивно оцінити теперішній радіологічний стан, що жителі втратять пільги на оздоровлення, припиниться безкоштовне харчування дітей в загальноосвітніх школах та дитячих садках, а харчування за рахунок продуктів місцевого виробництва призведе до ще більшої захворюваності, міська рада відмічає, що для сьогодення Олевська Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є актуальним, бо майже 97 % жителів міста мають статус постраждалої особи, у віковій структурі населення збільшується кількість пенсіонерів та зменшується кількість дітей та осіб працездатного віку, тобто відбувається старіння нації. За статистичними даними рівень онкологічної захворюваності та смертності жителів, пов’язаної із наслідками катастрофи на Чорнобильській АЕС, за останні п’ять років збільшувався з року в рік.
З моменту прийняття цього закону до нього вносились численні зміни і доповнення, але більша їх частина була спрямована на обмеження прав постраждалих, зокрема щодо:
- забезпечення санаторно-курортними путівками;
- проведення компенсаційних виплат матерям-одиночкам та родинам, у складі яких є потерпілі діти до трирічного віку;
- оплати праці на радіоактивно забрудненій території за контрактною системою;
- отримання компенсаційних виплат та інших пільг, в установлених вищевказаним законом розмірах.
Постраждалі громадяни звертаються з позовними заявами щодо проведення їм компенсаційних виплат у розмірах, як це передбачено ст. 30, 35 – 37, 39, 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки нарахування та виплати за вказаними статтями фактично проводились в розмірах, затверджених постановами Кабінету Міністрів України.
Водночас, апеляційні та касаційні скарги, що подаються до судів різних інстанцій повертаються, у зв’язку з тим, що органи праці та соціального захисту населення не звільняються від сплати державного мита та сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення судових процесів. А такі кошти навіть не передбачаються державним бюджетом.
Це у свою чергу, призводить до зростання відповідної заборгованості та значного збільшення виплат постраждалим.
Вважаємо такі дії з боку держави неконституційними і відповідно до ст. 152 Конституції України, вимагаємо відшкодувати усі доплати, пенсії і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Розраховуємо на Ваше розуміння та підтримку, бо у даному випадку ідеться про гарантії соціальних прав людини, яку Основним Законом України визнано найвищою соціальною цінністю.
За дорученням депутатів міської ради
Міський голова А.В. Повар
УКРАЇНА
ОЛЕВСЬКА МІСЬКА РАДА ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Тридцять друга сесія ради VІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я №378
від 22 липня 2013 року
Про експертний висновок Національної
комісії з радіаційного захисту населення України
щодо радіологічного стану населених
пунктів Житомирської області від
26.12.2012 року № 3
Розглянувши та обговоривши експертний висновок Національної комісії з радіаційного захисту населення України щодо зміни категорій зон радіоактивного забруднення та невідповідності критеріям зонування окремих населених пунктів району, в тому числі і міста Олевська, зважаючи на те, що внаслідок ліквідації 22.03.2009 року служби радіологічного контролю Житомирського обласного центру не можна об’єктивно оцінити теперішній радіологічний стан, що онкологічні захворювання серед дорослого населення і дітей з року в рік збільшуються, що жителі втратять пільги на оздоровлення, припиниться безкоштовне харчування дітей в загальноосвітніх школах і дитячих садках, а харчування за рахунок продуктів місцевого виробництва призведе до ще більшої захворюваності, міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Не дати згоди на зміну статусу – виведення за межі зони радіоактивного забруднення м. Олевська.
2. Направити звернення депутатів міської ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України (додається).
Міський голова А.В. Повар |