Головна Новини Олевська міська рада 27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту
27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

Табір смерті в Освенцимі

Ці фото я зробила у жовтні 2014 року. Разом із делегацією з Олевська ми поїхали до польського міста-побратима Тошек, а звідти до Освенцима, у концтабір Аушвіц-Біркенау, у місце найбільшого винищування людей за всю історію людства.

Для мене побачене було шоком: тонни людського волосся, де поряд – тканина з нього ж, тисячі пар взуття ув’язнених, серед яких зовсім маленькі чобітки, фото з закатованими.

Як можна було вбити мільйони людей, ні в чому невинних дітей? Чи можна прийняти всю ту жорстокість, коли людей заганяли у так звані бані, де труїли експериментальним газом, немовлят, як небажаний «продукт», топили у металевих бочках, морили голодом, холодом.

Ось як згадує про концтабір одна із виживших (їх дійсно одиниці, лише ті, хто потрапив наприкінці 1945 року): «Була людина, обличчя якесь людське мала… а виявився ти чучелом. Тебе лишили твого всього. Тебе позбавили твого вигляду, твого одягу, твоїх кіс. Ти одягнутий в смугасте, в тюремне. І імені в тебе більше нема. Ти - 61369. І на цей номер ти відгукуйся. І про все забудь».

На питання до аудіогіда пані Барбари: «Чи часто це місце відвідують німці та як вони реагують на побачене?», вона відповіла, що німців приїжджає дуже багато і намагаються не коментувати, однак тягар та відповідальність за вчинки предків відчувають і досі.

Ця інформація, побачене все на власні очі, а не з телевізора, і не з підручника історії, просто «виносила мізки» і нагадувала психологічне насилля. Попри це ніхто з нас не пожалкував, що побував там. Після такого «дорослішаєш», по-іншому сприймаєш життя та цінуєш мир.

Довідка. Аушвіц-Біркенау (нім. KZ Auschwitz-Birkenauпол. Auschwitz) — один із найбільших концтаборів, що існував з кінця травня 1940 до кінця 1949 року біля міста Освенцима (Польща). З кінця травня 1940 до січня 1945 використовувався як нацистський концтабір. З січня 1945 до кінця 1949 року використовувався як радянський концтабір.[1].

Комплекс об'єднував групу концтаборів, найбільші з яких: Аушвіц І (нім. Auschwitz I), адміністративний центр; Аушвіц II (Біркенау) (нім. Auschwitz II (Birkenau)), «табір смерті»; Аушвіц III (нім. Auschwitz III (Monowitz)), робочий табір.

Концтабір Аушвіц був створений за наказом Рейхсфюрера СС Г. Гіммлера від 20 травня 1940. Основними таборами були:

·        Аушвіц І, перший табір, що служив адміністративним центром для всього комплексу. У ньому загинуло понад 70 000 полонених, в основному поляки та радянські військовополонені.

·        Аушвіц ІІ (Біркенау), табір винищення. Став місцем знищення близько 1 млн. євреїв, 75 000 поляків та 19 000 циган.

·        Аушвіц ІІІ (Моновіц), робочий табір (нім. Arbeitslager). Полонені використовувались як робоча сила на фабриці по виробництву фарби Buna-Werke концерну I.G. Farben.

Банки з-під циклону Б. Ті самі, що використовували для газових камер

Взуття

Напис на вхідних воротах - Робота робить вільним

Окуляри