Олевськ відсвяткував 75-у річницю утворення «Поліської Січі»
15 вересня 2016 року в Олевську відбулося відзначення 75-ї річниці формування УПА "Поліська Січ" Тараса Бульби-Боровця.
15 вересня 2016 року в Олевську відбулося відзначення 75-ї річниці формування УПА "Поліська Січ" Тараса Бульби-Боровця.
Участь в урочистості взяли голова ВО "Свобода" Олег Тягнибок, очільник Житомирського обласного осередку "Свободи" Сидор Кізін, міський голова Олег Омельчук, перший заступник голови РДА Дмитро Лазаренко, обласні депутати Олексан
др Ніколайчук та Сергій Крамаренко, гості з міста Березне Рівненської області на чолі з головою делегації - письменницею, автором досліджень діяльності «Поліської Січі» отамана Т.Б.Боровця Аллою Куц. Також були присутні голова Коростишівської районної ради Сергій Бондарчук, доктор історичних наук , професор Житомирського університету ім. І.Франка, автор наукових досліджень «Поліської Січі» отамана Т.Б.Боровця Сергій Стельникович та письменник, поет,заслужений журналіст України, голова Житомирського обласного товариства «Просвіта» Святослав Васильчук.
Цьогоріч виповнилося 75 років з часу створення в місті Олевськ Олевської республіки та Поліської Січі. 1941 року отаман Тарас Бульба-Боровець зумів створити повстанчу армію, яка налічувала до 10 тисяч вояків, та встановити українську владу у вільній від совітів та німців державі, яка займала терени півночі Житомирщини, сходу Рівненщини та південні райони Білорусі.
«Держава» Боровця включала в себе територію Олевського району, площа якого складала 2 218 кв. км, а кількість населення (відповідно до німецького перепису від 1 жовтня 1941 року) становила 40 614 осіб, а також частини суміжних Овруцького, Лугинського, Ємільчинського районів Житомирської області та частину північно-східного регіону Рівненської області. Крім того, загони «Поліської Січі» поширювали свій вплив на сусідні терени Білоруської РСР. Новостворена армія, за різними підрахунками, нараховувала від 3 до 10 тисяч вояків.
Нові господарі Олевська, про яких досі мало хто знав, заявили про себе як борці за волю і державність України. Уже 15 вересня на міському стадіоні Бульба-Боровець, вишикувавши загони вояків, привселюдно разом із військом прийняв присягу на вірність Україні, освятив прапори сформованих загонів і їхню зброю. «Звідси розпочнеться визволення України від совітів і всіх ворогів», – промовив на завершення з піднятою шаблею над головою отаман. Після молебну, «січовикі» стоячи на колінах та перехрестившись, усі хором повторювали текст присяги, який зачитував Бульба-Боровець: «Я, син українського трудового народу, присягаю на святі кості моїх Славних Предків, що, як революційний вояк України, буду чесно і вірно служити своїй Батьківщині; буду точно і беззастережно виконувати всі накази старшин; буду вірним та субординованим підвладним і справедливим та товариським начальником; буду всюди вести себе тверезо і гідно, як несплямований лицар; буду всі свої сили й ціле моє життя жертвувати на активну боротьбу за свободу, честь і славу України».
«Саме в Олевську було запроваджено українське управління, зорганізовано міліцію, сформовано Українську повстанську армію «Поліська Січ», з середини серпня до середини листопада 1941 року Олевськ був столицею вільної української «республіки» з новими назвами вулиць, яка увійшла в історію під назвою Олевська Республіка. Тут розміщувався бойовий штаб УПА «Поліська Січ» – це приміщення сучасного державного навчального закладу «Олевський професійний ліцей».
Саме на ньому розмістили барельєф, присвячений Тарасові Бульбі-Боровцю, який було відкрито в цей день. Попередній було знищено у 2008 році. Священнослужителі здійснили обряд його освячення.
Відтак представники місцевої громади та гості Олевська під військовий оркестр із м. Новоград-Волинський урочистим маршем здійснили хід до пам'ятного знака Олевській республіці, де пройшов урочистий мітинг.
Першим виступив міський голова Олег Омельчук
«Олевчани, гості міста!
Сьогодні минуло 75 років з дня проголошення української влади в Олевську та складання присяги вояками «Поліської Січі». Як повідомляла газета «Гайдамака» - це був «День слави і радості»,Олевщину було звільнено від червоних окупантів, під час кровопролитної війни відновлено мирне життя на значній території Полісся. Українська повстанська армія очолювана Тарасом Бульбою-Боровцем увійшла в історію як «Армія без держави» , Олевщина, яка мала всі ознаки державності, стала відомою, як «Олевська республіка». На сьогодні визвольний рух УПА «Поліська Січ» визнано державою та відзначається на державному рівні. Громада Олевська присвоїла Тарасу Бульбі-Боровцю звання «Почесного громадянина міста Олевськ», одна з найбільших вулиць міста носить назву вулиця «Олевської Республіки». Ми шануємо борців за незалежність України та пишаємося героїчними сторінками історії Олевщини. Вітаю всіх з Святом, з Днем Слави і Пам’яті !!! Слава Україні!!!»
До слова був запрошений лідер "Свободи" Олег Тягнибок:
"Брати і сестри українці, сьогодні важко переоцінити ті події, які відбувалися 75 років тому. На славній українській поліській землі була проголошена українська держава - Олевська республіка "Поліська Січ". Байдуже, що ця держава проіснувала лише декілька місяців. Але це був крик, сигнал українців до всього світу про те, що ми є нація державницька, яка має право процвітати, жити, плодитися ось тут, на цій, Богом даній землі. Історично складалося так, що наша земля, будучи надзвичайно багатою, завжди виступала спокусливим пирогом для різних окупантів. І ми, українці, тривалий час не мали своєї держави. Але Бульба-Боровець, незважаючи на совєцьку, а пізніше на німецьку окупацію, таки знайшов у собі сміливість, державницьку жилку і проголосив Українську республіку - Олевську республіку "Поліська Січ".
Націоналіст підкреслив, що саме з Олевської республіки розпочалась Українська держава: "Бульба-Боровець був не просто добрим воєначальником, він був пророком, тому шо проголосивши Українську державу тоді, 2016 року ми маємо цю державу. Зараз вона перебуває в дуже складній ситуації, бо пережила Майдан, Революцію гідності, і нині переживає страшну війну з московським ворогом-окупантом. Але ми пройдемо усі ці випробування і побудуємо разом Українську національну державу. Українець має бути господарем на своїй, Богом даній землі, як того хотів Тарас Бульба-Боровець, як того хотіли усі герої минулого, і як того хочуть герої сьогодення. Слава Олевській республіці "Поліська Січ"! Слава героям Небесної сотні! Слава воїнам московсько-української війни! Слава Україні!".
Дійство не обмежилось звичним мітинговим вшануванням з прапорами та гаслами, а переросло в невеликий концерт від фольклорного ансамблю «Журавка» та бандуриста Назара Волощука. Саме до річниці цієї дати у краєзнавчому музею було відкрито експозицію Олевській республіці
Відкриття барельєфу
|