Головна Новини Олевська міська рада СКАЗ - спільна хвороба людей і тварин.
СКАЗ - спільна хвороба людей і тварин.

Як людина, так  і тварина є частиною природи, і навіть хвороби у них бувають однакові .Наприклад – сказ.

Сказ залишається одним з найбільш небезпечних інфекційних (зоонозних) захворювань у багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні. Сказ або водобоязнь, – особливо небезпечне, невиліковне, гостре, заразне, надзвичайно важке захворювання, яке неминуче закінчується смертю. Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини, як свійські так і дикі. Особливо небезпечні дикі  та безпритульні тварини, які не щеплені проти сказу.

Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус головним чином зі слиною.

Збудник сказу є в слині і мозку хворої або ураженої тварини вже за 10 днів до появи ознак хвороби, тобто на перший погляд, цілком здорової тварини.

Зараження сказом відбувається в основному через укуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизові оболонки.

Тривалість інкубаційного періоду залежить від виду, віку та сприйнятливості тварини, місця і характеру укусу, кількості та активності вірусу, що потрапив у рану. Найбільш короткий інкубаційний період складає 7-8 днів, у середньому він триває від 3-х місяців (іноді до 6-ти місяців і навіть одного року).

Власникам тварин!

Кожен власник тварини повинен знати та дотримуватися обов’язкових правил:

1. Щороку приводити собак і котів у ветеринарні установи або надавати тварин при подвірному обході для огляду та імунізації (щеплення) проти сказу;

2. Тримати сторожових собак на прив’язі або у вольєрі і випускати їх лише у закритих дворах, що виключають можливість втечі, про наявність собак застерігати написом;

3. Про захворювання  тварини або укус людини собакою, котом чи іншою твариною негайно повідомляти державну ветеринарну службу району;

4. Вигулювати та виводити за межі помешкання собак з підвищеною агресивністю тільки за наявності короткого повідця та намордника і обов’язкового щеплення проти сказу;

5. Купувати, продавати, відвідувати виставки, перевозити в інші населені пункти усіма видами транспорту собак, котів та інших тварин тільки при наявності ветеринарного свідоцтва та ветеринарного паспорта з відміткою про імунізацію проти сказу, що проведена не більше 12 місяців і не менше 30 днів до вивозу;

6. Не допускати до полювання не щеплених проти сказу собак.

Як діяти людям, яких покусала тварина?

Перш за все, необхідно якомога швидше промити рану водою з господарським милом, обробити краї 5-відсотковим розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою або до найближчого лікувально-профілактичного закладу.

У разі укусів дикими, безпритульними тваринами за порадою лікаря-травматолога пройти курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу, адже ці щеплення є сьогодні єдиним ефективним засобом профілактики, щоб не померти від сказу.

Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд ветеринарного працівника протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу у тварин.

Необхідно також регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, доправити тварину для огляду у ветеринарну установу. Слід дотримуватись правил утримання та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеки оточенню.

ПАМ*ЯТАЙТЕ , що собаку, в якого є власник, можна перевірити на сказ, а ось безпритульних тварин навряд чи вдасться відловити та перевірити.

В.о. начальника Олевської РДЛВМ                                                   М.О.Гриб