Головна Новини Олевська міська рада В Національному музеї історії України відбулася виставка «Древлянський град Олевськ»

Piccy.info - Free Image Hosting24 лютого в місті Києві в Національному музеї історії України відбулася презентація виставки «Древлянський град Олевськ», яку запрошеним представляв генеральний  директор музею  Сергій Михайлович Чайковський.

На відкритті матеріалів новітніх досліджень були присутні міський голова Олевська Анатолій Повар, начальник відділу містобудування та архітектури Володимир Пятницький та директор Олевського краєзнавчого музею Анна Вжесінська. Про результати роботи під час розкопок розповідали їх керівники Андрій Петраускас та Марина Хададова. Серед експонатів був представлений макет городища Бабина гора створений міським архітектором Володимиром Пятницьким, який він готував взявши рельєф з топографічної зйомки, а деталі з підручних матеріалів.

На виставці були представлені цікаві матеріали 11-13 століття з розкопок 2009-2014 років на території міста Олевськ, в урочищі Бабина гора. Це більше 100 оригінальних експонатів з фонді Інституту археології НАНУ та Олевського краєзнавчого музею, які включали археологічні старожитності, фото, макети, що експонувалися вперше.

Вивчення пам’яток на території Олевського району проводяться вже понад століття. Наприкінці 19 – початку 20 століть розкопувалися курганні насипи на території міста та басейна річки Уборть. Новітні дослідження Олевська розпочалися у 2009 році після звернення міськвиконкому до ІА НАНУ про необхідність обстеження пам’яток археологічної спадщини і встановлення дати заснування міста. В письмових джерелах Олевська вперше згадується на початку 16 ст. Зазначалося, що «на старому Олевському городищі існувало містечко із замком, торгом, корчмами та митною заставою для збирання мита». На дослідження цього «старого городища» і були спрямовані зусилля співробітників Житомирської археологічної експедиції Інституту Археології НАНУ (керівник – кандидат історичних наук, науковий співробітник відділу давньоруської та пізньосередньовічної археології Петраускас Андрій Вальдасович).

Протягом 2009-2014 рр. було проведено візуальне обстеження фізичних особливосте міста та його округи, знято інструментальний план давньоруського городища в урочищі Бабина гора, обстежено посад городища, виявлено відкриті поселення та могильник. Проводились також розкопки біля Свято-Миколаївського храму, збудованого у 1596 році.

Було відкрито матеріали різних археологічних епох: фрагменти стінок ліпного посуду епохи бронзи та доби раннього залізного віку, фрагменти стінок ранньогончарної кераміки 9 – початку 10 ст., численні рештки гончарних посудин 11-12 ст. та 12-13 ст. Розкопані гончарні горни. Також було виявлено значну кількість шматків залізного шлаку та крицю 12-13 ст., що свідчить про розвиток в Олевську залізоробного виробництва, багато фрагментів скляного посуду 12-13 ст.

Історична довідка. Олевське городище (площа 0,14 га) з неукріпленим фасадом (площа близько 8 га) в урочищі Бабина гора на правому березі річки Уборть виникло у 8-10 ст. і з того часу життя в межах міста не переривалось. Городище стало центром поселенської округи, що склалася набагато раніше і, вірогідно, формування міста відбувалося одразу з декількох центрів. Посад городища складався з чотирьох ділянок, які топографічно відокремлені одна від одної. На північно-східній околиці міста було виявлено відкрите багатошарове поселення Олевськ-2 доби бронзи, раннього залізного віку, другої половини 1 тис. н.е., Київської Русі та пізнього середньовіччя. Також розкопувався давньоруський курганний могильник, який займав домінуючу висоту над річкою Уборть. Площа могильника невелика та становить 48X30 м. всього зафіксовано сім насипів. Діаметр курганів від 3,5 до 12м. Висота від 0,2 до 1м. Вірогідно, що частина насипів виходила на поле і була знищена оранкою. Археологічні розкопки дали можливість створити на місці давньоруського городища парк «Древлянський град», в якому можна дізнатися про історію Олевська, познайомитись з такою цікавою галуззю, як експериментальна археологія. Науковцями-експериментаторами було відтворено життя і побут давніх мешканців міста, відновлено процеси випалювання посуду та виплавки заліза, видовбано човен і, навіть, виготовлено борті та одержано цілющий мед. Зараз ведеться робота над ідеєю створення музею-скансену (музею під відкритим небом).

Виставка «Древлянський град Олевськ» в Національному музеї історії триватиме до квітня місяця, далі буде передана Олевському краєзнавчому музею.  Розкопки продовжуватимуть у липні місяці 2015 року. За словами Андрія Петраускаса, найцікавіше ще попереду, на них чекають унікальні знахідки, які розкажуть про місто, його історію, перших «олевчан» та зроблять Олевськ туристичним центром.

Розкопки стануть частиною музею під відкритим небом

Piccy.info - Free Image Hosting

На фото: генеральний  директор музею  Сергій Михайлович Чайковський, міський голова Олевська Анатолій Васильович Повар та кандидат історичних наук, науковий співробітник відділу давньоруської та пізньосередньовічної археології Андрій Вальдасович Петраускас.

Piccy.info - Free Image Hosting

На фото: Олевський міський голова Анатолій Повар, редактор «Будівельного журналу» Наталія Марчук та експерт-аналітик Інституту громадянського суспільства Ігор Абрам’юк.

Piccy.info - Free Image Hosting

На фото: люльки з пізніх шарів Олевського городища.

Piccy.info - Free Image Hosting

На фото: пломба короля Прусії Фридриха II Великого (40-80 рр. 18ст.) та мідна монета – грош польський Станіслава Августа Понятовського 1767 р.)

Piccy.info - Free Image Hosting

На фото: фрагмент бронзового персня та фрагмент бронзового плетеного браслету.

Piccy.info - Free Image Hosting

На фото: перехрестя меча давньоруського часу.

Piccy.info - Free Image Hosting Piccy.info - Free Image Hosting