Головна Новини Олевська міська рада Олевщина багата на унікальні корисні копалини
Олевщина багата на унікальні корисні копалини

Piccy.info - Free Image HostingОстаннім часом фраза «корисні копалини» асоціюється у місцевих жителів з бурштином. Про перспективи бурштиноносності Поліського краю та першочергові об’єкти подальшого вивчення і розробки бурштину  йшлося у і виступах професорів, але про це згодом. Ця стаття присвячена іншій унікальній «породі»  – берилію.

Північна частина Полісся перетворилися на маленький Урал, який щодня

Маленьким Уралом називають північну частину Полісся, адже тут у земних надрах є чи не всі коштовні мінерали. Особливо багато бурштину.

23-24 жовтня 2014 року в місті Олевськ відбулася науково-практична конференція на тему «Історія відкриття та вивчення Пержанського родовища берилію як світового ексклюзиву» присвячена 60-річчю геологорозвідувальних робіт на Пержанському рудному полі (Олевський район).

Тематика доповідей та повідомлень стосувалися вивчення перспектив освоєння мінерально-ресурсного потенціалу Поліського краю для ефективного залучення інвестицій у розвиток регіону; вивчення досвіду видатних досягнень світового рівня на прикладі відкриття та розвідки Пержанського берилієвого родовища – найбільш потужного у світі; залучення провідних вітчизняних та закордонних фахівців для розгляду геологічних умов утворення Пержанського родовища берилію, як світового ексклюзиву; обговорення бурштинової проблеми та оптимальних шляхів її вирішення; вивчення високоефективних технологій розвідки та розробки родовищ корисних копалин.

Серед доповідачів виступав і першовідкривач Пержанського родовища Галецький Леонід Станіславович – завідувач відділу геології корисних копалин Інституту геологічних наук НАН України, доктор геолого-мінералогічних наук, професор. Саме він розповів якщо зовсім невідому інформацію, то  відкрив таємницю, яка ховалась мільйони років у надрах Олевської землі.

Довідка

Ззовні берилій – твердий, крихкий метал світло-сірого кольору, але його хімічний склад далеко не останній у періодичній таблиці. Його застосовують у сплавах для конструкцій надзвукових літаків, ракет, космічних апаратів тощо. Входить до складу так званої берилієвої бронзи, до матеріалів ядерних реакторів. «Що може нам дати берилій ?»... Літак, вага якого вдвічі менше звичайного; ... ракетне паливо з найвищим питомим імпульсом; ... пружини, здатні витримати до 20 мільярдів (!) циклів навантаження – пружини, які не знають втоми, практично вічні.

А на початку нашого століття в довідниках і енциклопедіях про берилій говорилося: «Практичного застосування не має». Відкритий ще в кінці XVIII ст. берилій 100 з гаком років залишався «безробітним» елементом, хоча хімікам вже були відомі його унікальні і дуже корисні властивості. Для того щоб ці властивості перестали бути «річчю в собі», був потрібний певний рівень розвитку науки і техніки. Зараз про берилію можна і треба говорити як про метал сьогодення. Основний мінерал берилію - берил відноситься, як відомо, до напівкоштовних каменів. Але коли говорять про його різновиди - смарагд, аквамарин, то приставку «напів» відкидають. Смарагди, особливо вагою більше 5 каратів, цінуються не менше діамантів.

Інформація вражає, чи не так? Якщо це правда, то чому дослідження в цьому напрямку припинилися. Олевщина має, в прямому сенсі, золоте дно. Вона зі своїми запасами може бути самодостатнім та розвинутим районним центром, цілком можливо, найбагатшим в області. Хто ж тоді ігнорує його потенціал і не дає розвиватися в цьому напрямку? Можливо, комусь вигідно бачити Олевськ таким.

А на рахунок бурштину, звучала інформація, що геологам, навіть,  не дали дозвіл на вивчення територій розташування родовищ. Ось так.

Piccy.info - Free Image Hosting Piccy.info - Free Image Hosting

Piccy.info - Free Image Hosting